Uyumluluk durumu

7 Şubat 2024

İnternetin herkes tarafından erişilebilir ve erişilebilir olması gerektiğine inanıyoruz ve yeteneği ne olursa olsun mümkün olan en geniş kitlenin erişebileceği bir web sitesi sağlamayı taahhüt ediyoruz.

Bunu yerine getirmek için, World Wide Web Konsorsiyumu’nun (W3C) Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri 2.1’e (WCAG 2.1) AA düzeyinde mümkün olduğunca sıkı sıkıya bağlı kalmayı amaçlıyoruz. Bu yönergeler, web içeriğinin çok çeşitli engelleri olan kişiler için nasıl erişilebilir hale getirileceğini açıklamaktadır. Bu yönergelere uymak, web sitesinin kör kişiler, motor bozukluğu olan kişiler, görme bozukluğu, bilişsel engelli kişiler ve daha fazlası için erişilebilir olmasını sağlamamıza yardımcı olur.

Bu web sitesi, onu her zaman mümkün olduğunca erişilebilir kılmayı amaçlayan çeşitli teknolojileri kullanır. Belirli engelleri olan kişilerin web sitesinin kullanıcı arayüzünü (kullanıcı arayüzü) ayarlamasına ve kişisel ihtiyaçlarına göre tasarlamasına olanak tanıyan bir erişilebilirlik arayüzü kullanıyoruz.

Ek olarak, web sitesi arka planda çalışan ve erişilebilirlik seviyesini sürekli olarak optimize eden yapay zeka tabanlı bir uygulama kullanır. Bu uygulama, web sitesinin HTML’sini düzeltir, işlevselliğini ve davranışını görme engelli kullanıcılar tarafından kullanılan ekran okuyucular ve motor bozukluğu olan kişiler tarafından kullanılan klavye işlevleri için uyarlar.

Web sitesinin sahibiyle iletişime geçmek isterseniz, lütfen aşağıdaki e-postayı kullanın: cmoises@sfpa.org

Ekran okuyucu ve klavye gezintisi

Web sitemiz, ekran okuyucularla ziyaret eden görme engelli kullanıcıların web sitesinin işlevlerini okuyabilmelerini, anlayabilmelerini ve keyfini çıkarabilmelerini sağlamak için çeşitli davranış değişikliklerinin yanı sıra ARIA öznitelikleri (Erişilebilir Zengin İnternet Uygulamaları) tekniğini uygular. Ekran okuyucusu olan bir kullanıcı sitenize girer girmez, sitenize etkili bir şekilde göz atabilmeleri ve çalıştırabilmeleri için hemen Ekran Okuyucu Profiline girmeleri istenir. Web sitemizin en önemli ekran okuyucu gereksinimlerinden bazılarını nasıl karşıladığı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ekran okuyucu optimizasyonu: Web sitesini güncellerken bile sürekli uyumluluğu sağlamak için web sitesinin bileşenlerini yukarıdan aşağıya öğrenen bir süreç yürütüyoruz. Bu süreçte, ARIA özniteliklerini kullanarak ekran okuyuculara anlamlı veriler sağlıyoruz. Örneğin, doğru form etiketleri sağlıyoruz; eyleme dönüştürülebilir simgeler için açıklamalar (sosyal medya simgeleri, arama simgeleri, alışveriş sepeti simgeleri vb.); form girişleri için doğrulama kılavuzu; düğmeler, menüler, kalıcı diyaloglar (açılır pencereler) ve diğerleri gibi öğe rolleri. Ek olarak, arka plan işlemi web sitesinin tüm resimlerini tarar. Açıklanmayan görüntüler için ALT (alternatif metin) etiketi olarak doğru ve anlamlı bir görüntü-nesne-tanıma tabanlı açıklama sağlar. Ayrıca, bir OCR (optik karakter tanıma) teknolojisi kullanarak görüntüye gömülü metinleri de çıkaracaktır. Ekran okuyucu ayarlarını istedikleri zaman açmak için kullanıcıların Alt+1 klavye kombinasyonuna basması yeterlidir. Ekran okuyucu kullanıcıları, web sitesine girer girmez Ekran okuyucu modunu açmaları için otomatik duyurular da alır.

  Bu ayarlamalar JAWS, NVDA, VoiceOver ve TalkBack gibi popüler ekran okuyucularla uyumludur.

 2. Klavye gezinme optimizasyonu: Arka plan işlemi ayrıca web sitesinin HTML’sini ayarlar ve web sitesini klavye ile çalıştırılabilir hale getirmek için JavaScript kodunu kullanarak çeşitli davranışlar ekler. Bu, Sekme ve Shift+Sekme tuşlarını kullanarak web sitesinde gezinme, ok tuşlarıyla açılır menüleri çalıştırma, Esc ile kapatma, Enter tuşunu kullanarak düğmeleri ve bağlantıları tetikleme, ok tuşlarını kullanarak radyo ve onay kutusu öğeleri arasında gezinme ve bunları Boşluk Çubuğu veya Enter tuşuyla doldurma yeteneğini içerir. Ek olarak, klavye kullanıcıları istedikleri zaman Alt+2’yi tıklatarak veya klavyeyle gezinirken sitenin ilk öğesi olarak içerik atlama menülerini bulabilirler. Arka plan işlemi, klavye odağını göründükleri anda onlara doğru hareket ettirerek ve odağın dışarıya kaymasına izin vermeyerek tetiklenen açılır pencereleri de işler.

  Kullanıcılar ayrıca belirli öğelere atlamak için ‘M’ (menüler), ‘H’ (başlıklar), ‘F’ (formlar), ‘B’ (düğmeler) ve ‘G’ (grafikler) gibi kısayolları kullanabilir.

Web sitemizde desteklenen engelli profilleri

Ek kullanıcı arayüzü, tasarım ve okunabilirlik ayarlamaları


 1. Yazı tipi ayarlamaları –
  kullanıcılar boyutunu artırabilir ve azaltabilir, ailesini (türünü) değiştirebilir, aralığı, hizalamayı, satır yüksekliğini ve daha fazlasını ayarlayabilir.
 2. Renk ayarlamaları – Kullanıcılar açık, koyu, ters ve tek renkli gibi çeşitli renk kontrast profillerini seçebilir. Ek olarak, kullanıcılar yediden fazla farklı renklendirme seçeneğiyle başlıkların, metinlerin ve arka planların renk şemalarını değiştirebilir.

 3. Animasyonlar –
  epileptik kullanıcılar, bir düğmeye tıklayarak çalışan tüm animasyonları durdurabilir. Arayüz tarafından kontrol edilen animasyonlar arasında videolar, GIF’ler ve CSS yanıp sönen geçişler bulunur.
 4. İçerik vurgulama – Kullanıcılar, bağlantılar ve başlıklar gibi temel unsurları vurgulamayı seçebilir. Ayrıca, yalnızca odaklanılan veya üzerine gelinen öğeleri vurgulamayı da seçebilirler.
 5. Ses kapatma – İşitme cihazı olan kullanıcılar, otomatik ses çalma nedeniyle baş ağrısı veya başka sorunlar yaşayabilir. Bu seçenek, kullanıcıların tüm web sitesini anında sessize almasına olanak tanır.

 6. Bilişsel bozukluklar –
  Vikipedi ve Vikisözlük’e bağlı bir arama motoru kullanıyoruz ve bilişsel bozukluğu olan kişilerin ifadelerin, baş harflerin, argo ve diğerlerinin anlamlarını deşifre etmesine olanak tanıyoruz.

 7. Ek işlevler –
  kullanıcıların imleç rengini ve boyutunu değiştirmesine, bir yazdırma modu kullanmasına, sanal klavyeyi etkinleştirmesine ve diğer birçok işlevi etkinleştirmesine olanak tanırız.

Yardımcı teknoloji ve tarayıcı uyumluluğu

Kullanıcılarımız mümkün olduğunca az sınırlama ile kendileri için en uygun araçları seçebilmeleri için mümkün olduğunca çok sayıda tarayıcıyı ve yardımcı teknolojiyi desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle, hem Windows hem de MAC kullanıcıları için Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera ve Microsoft Edge, JAWS ve NVDA (ekran okuyucular) dahil olmak üzere kullanıcı pazar payının %95’inden fazlasını oluşturan tüm büyük sistemleri destekleyebilmek için çok çalıştık.

Notlar, yorumlar ve geri bildirim

Herkesin web sitesini kendi ihtiyaçlarına göre ayarlamasına izin vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmamıza rağmen, hala tam olarak erişilebilir olmayan, erişilebilir olma sürecinde olan veya bunları erişilebilir kılmak için yeterli teknolojik çözümden yoksun olan sayfalar veya bölümler olabilir. Yine de erişilebilirliğimizi sürekli iyileştiriyor, seçeneklerini ve özelliklerini ekliyor, güncelliyor, iyileştiriyor ve yeni teknolojiler geliştiriyor ve benimsiyoruz. Tüm bunlar, teknolojik gelişmeleri takiben optimum erişilebilirlik düzeyine ulaşmak içindir. Web sitesinin sahibiyle iletişime geçmek isterseniz, lütfen aşağıdaki e-postayı kullanın: cmoises@sfpa.org