Kaynak Tasarım Değerleri

Güney Çamı

Kaynak Tasarım Değerleri

Kereste endüstrisi, yapısal kereste için en doğru ve güvenilir tasarım değerlerini sağlamak için sürekli testler yapar ve milyonlarca dolar yatırım yapar. Bununla birlikte, görsel olarak derecelendirilmiş Güney Çamı’nın tüm boyutları ve dereceleri için tasarım değerleri, mevcut test verilerine göre yıllar içinde değişmektedir.

Kaynak tasarım değerleri, tasarımcılara bir yapısal sistemin performansını hesaplamaları için rehberlik sağlar ve altı temel kereste özelliğine atanır. Sertlik için tasarım değerleri – ayrıca taneye paralel eğilme, çekme ve sıkıştırmanın ana mukavemet özellikleri – ticari olarak üretilen yapısal kereste numunelerinin tahribatlı test verilerine dayanmaktadır.

Kapsamlı kereste testi, yeni teknoloji kullanıma sunuldukça veya değişen kaynak verileriyle garanti edildiği şekilde gerçekleştirilir. İlk önemli kereste testleri 1920’lerde başladı ve küçük berrak ahşap numunelerin mukavemetine dayalı tasarım değerleriyle sonuçlandı. En son tasarım değerleri 1 Haziran 2013’te yürürlüğe girdi. Bu kaynak tasarım değerleri, 300.000’den fazla veri noktasıyla sonuçlanan, ticari olarak üretilen 7.400’den fazla tam boyutlu Güney Çamı örneğinin yıkıcı testlerinden belirlenmiştir.

Güney Çam kerestesi için kaynak tasarım değerleri, Amerikan Kereste Standardı Komitesi’nin (ALSC) İnceleme Kurulu’nun

onayından sonra Güney Çamı Denetim Bürosu (SPIB

) tarafından yayınlanır.

Feragatname:

Güney Orman Ürünleri Birliği (SFPA) keresteyi test etmez veya tasarım değerleri oluşturmaz. Ne SFPA ne de üyeleri, tasarım değerlerinin doğru olduğunu garanti etmez ve bu tür tasarım değerlerinin kullanımından kaynaklanan yaralanma veya hasarların sorumluluğunu reddeder.

Güney Çam Kerestesi için SPIB Standart Sınıflandırma Kuralları, çok sayıda görsel ve mekanik kereste kalitesi için rehberlik sağlar. Ancak, bu olası kalite/boyut kombinasyonlarının tümü piyasada üretilmez veya kullanılmaz. Mevcut kaliteler ve boyutlar değişebileceğinden tedarikçilerinize danışın.

Ne SFPA ne de üyeleri, herhangi bir inşaat projesinde kullanılan malzeme, işçilik veya inşaat yöntemlerinin kalitesi hakkında bilgi sahibi değildir ve buna göre, tamamlanmış yapılardaki kerestenin teknik verilerini, tasarımını veya performansını garanti etmez.