Güney Çam Kerestesi: Çevre Dostu Seçim

Ahşap, ev ve iş yerleri inşa etmek için mevcut en çevre dostu malzeme olabilir. İşte nedeni:

Türetilen

Sağlıklı Bir Kaynak

Amerikan Ormancılar Derneği’nden

yapılan bir araştırma

, Amerika Birleşik Devletleri’nin yaklaşık 750 milyon dönümlük ormanlık alana sahip olduğunu ve bu sayının son 100 yıldır nispeten sabit kaldığını bildiriyor. Diğer notlar şunları içerir:

Daha Az Maliyet

Biri ahşap, diğeri soğuk şekillendirilmiş çelik çerçeveli neredeyse aynı iki ev üzerinde yapılan bir araştırma, inşaatçının çelik çerçeveli ev maliyetinin ahşap çerçeveli evden yüzde 14,2 daha yüksek olduğunu gösterdi. Çelik çerçeveleme paketinin maliyeti (çerçeveleme işçiliği ve malzemesi), ahşap çerçeveleme paketine göre yüzde 42,4 daha yüksekti.

Çelik ev için toplam çerçeveleme süresi (çalışma saatleri) yüzde 4,3 daha yüksekti ve çerçeveleme malzemesi maliyeti yüzde 43,5 daha yüksekti. Raporun yazarları, maliyet farklılıklarının işgücü piyasalarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebileceğine dikkat çekiyor.*

Gerçekleri Bilin

Çevre sağlığımızı korumak söz konusu olduğunda ahşap kullanmak en mantıklısıdır.

Yapılı çevrenin karbon ayak izini azaltmaya yönelik artan baskıyla birlikte, bina tasarımcıları, işlevsellik ve maliyet hedeflerini azaltılmış çevresel etki ile dengelemeye giderek daha fazla çağrılıyor. Ahşap, uygun maliyetli bir malzemedir ve bu dengeyi sağlamaya yardımcı olabilecek yenilenebilir bir kaynaktır.

Daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin:

* ABD Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı (HUD), Kuzey Amerika Çelik Çerçeveleme İttifakı ve Ulusal Ev İnşaatçıları Birliği için NAHB Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan bir PATH araştırma raporu olan Steel vs. Wood, Cost Comparison, Beaufort Demonstration Homes’dan.