Nem ve Ha?ere Y

Yükseltilmiş Ahşap Zemin

Temel Nem ve Haşere Yönetimi

Nem Yönetimi

Yükseltilmiş ahşap zemin temeli, bir yapıyı en büyük nem kaynaklarından biri olan zeminin kendisinden ayırır. Uygun tasarım, inşaat ve bakım uygulamalarıyla, yükseltilmiş bir döşeme sistemi kuru kalabilir ve etkili nem ve haşere yönetimine izin verebilir.

Yükseltilmiş bir ahşap zemin inşa ederken, aşağıdakilere dikkat ederek nem ve haşere yönetimine odaklanmak önemlidir:

Yalıtım

Doğru yalıtım, nem yönetimini önemli ölçüde etkileyebilir ve yükseltilmiş ahşap zeminli bir evin sağlığı, enerji performansı, sürdürülebilirliği ve genel yaşanabilirliği için kritik öneme sahiptir. Kıyı ve diğer nem bakımından zengin ortamlarda, özellikle sıcak, nemli iklim bölgelerinde özellikle dikkat edilmesi önerilir.

Yalıtıma karar verirken, gerekli minimum R değerini, inşaat maliyetini, evde oturan enerji kullanımını ve ilgili maliyetleri, uçucu organik bileşiklerin gazdan arındırılmasını ve yalıtımın kullanılan diğer inşaat yöntemleri ve malzemeleriyle uyumluluğunu ve ayrıca hem sahaya özgü hem de çevredeki ortamla uyumluluğunu göz önünde bulundurun.

Yaygın termal bariyer tipi yalıtımlar, fiberglas veya selüloz keçe, açık hücreli püskürtülmüş selüloz ve kapalı hücreli püskürtülmüş köpük gibi seçenekleri içerir.

Sert köpük levha da dahil olmak üzere termal yalıtım yalıtımı, tipik olarak termal zarfın dış yüzüne monte edilir. Bu tür bir yalıtım, termal köprüleme malzemeleri hariç sürekli koruma sağlar ve genellikle donmaya karşı korumalı veya termal olarak güçlendirilmiş temellerde dış kaplama malzemelerinin arkasına veya temeller/temel duvarları ile taşıyıcı topraklar arasına yerleştirilir.

Folyo yüzlü yapısal paneller gibi radyant bariyer tipi ürünlerin, yeterli, sürekli “hava boşluğu” folyo yüzeyine hemen bitişik olduğunda, ancak yalıtım gerekli boşluğu ortadan kaldırırsa gereksiz olduğunda ev enerji performansını artırdığı kanıtlanmıştır.
Buhar bariyerini gözden kaçırmayın. Odun ve odun lifi bazlı ürünlerin “nefes almasına” izin verilmelidir; aksi takdirde kullanım ömürleri kısalabilir. Buhar bariyeri oluşturan kapalı hücreli sprey köpük gibi yalıtım ürünleri de dahil olmak üzere buhar geciktiricilerin yanlış kullanımı, ahşap ürünlerin istenmeden kapsüllendiği yapısal elemanlara zarar verebilir.

Haşere Yönetimi

Tasarım gereği, yükseltilmiş bir ahşap zemin temeli, yaşam alanını yerden yükselterek zararlılardan izole etmeye yardımcı olur. Zararlıların tarama alanına girmesini önlemek için pratik ve etkili yöntemler ve malzemeler mevcuttur.

Sürekli gövde duvarlı temellerde, uygun şekilde belirlenmiş havalandırma kaplamaları ile haşere girişi kısıtlanır. Kaplama açıklıkları çeyrek inç’i geçmediği sürece çeşitli malzemeler kullanılabilir.

Resmi büyütmek için tıklayın.

Bir iskele ve kiriş temeli ile, haşere girişini engellemek için bir çevre veya zemin altı bariyeri kullanın. Korozyon ve haşerelere karşı dayanıklı perdeleme ile desteklenen basınçla işlenmiş dekoratif kafes işi, temelin çevresindeki iskeleler arasında çerçevelenebilir.

Zeminin altında koruma için, haşerelerin yalıtımda yuva yapmasını ve kablolara veya diğer sistemlere zarar vermesini önlemek için tipik olarak kirişlerin alt kenarına nefes alabilen bir haşere bariyeri takılır. Kullanılan yaygın malzemeler şunları içerir:

Yükseltilmiş ahşap zemin sistemleri için Güney Çamı kullanımı için kapsamlı bir tasarım ve inşaat kılavuzu olan
Yükseltilmiş Ahşap Zemin Temelleri yayınımıza
göz atın.