Sundurma İnşa Etmek

Bina

Güney Çam Sundurması

Bir sundurma inşa etmeyi mi düşünüyorsunuz? Amerikan mimarisinin bir simgesi olan Southern Pine sundurmaları, bir eve dış mekan konforu, farklılığı ve değeri katarak zamanın testine dayandı.

Günümüzün ev tasarımları, ailenin yaşam alanının doğal bir uzantısı olarak sundurmaları içeriyor ve onu sonradan düşünülen bir şeyden ziyade evin mimari tarzıyla eşleştiriyor.

Sundurma Döşeme Seçimi

Güvertelerin aksine, sundurmalar tipik olarak tamamen kapalı dış mekan zemin sistemlerine sahiptir. Dil ve oluk (T & G) döşeme geleneksel olarak kurulur ve sundurmalar hava koşullarından yalnızca kısmen korunduğundan, koruyucu işlem tipik olarak önerilir. Sundurma döşemesi, boyutlar, dereceler ve desenler bakımından iç mekan kullanımı için döşemeye benzer.

Dış mekana maruz kalma, nem, çürüme ve termit saldırısının kötüleşen etkileriyle mücadele etmek için, sundurmanın tüm ahşap bileşenleri için su bazlı bir koruyucu ile basınç işlemi yapılması önerilir.

Birçok bina yönetmeliği, zemine yakın kullanıldığında belirli koruma tutma seviyelerine sahip basınçla işlenmiş ahşap gerektirir. Bu gereklilik, açıkta kalan toprağın 18 inç içindeki döşeme ve döşeme kirişleri ve açıkta kalan toprağın 12 inç içindeki sütunlar, direkler, kirişler ve kirişler gibi yapısal malzemeler için geçerlidir.

Bir sundurma inşa ederken,
keresteye yapıştırılmış plastik uç etiketlerini veya mürekkep damgalarını
“yer üstü” veya “yer teması” açısından kontrol ederek ahşabın amaçlanan maruziyeti için işlendiğinden emin olun.
SFPA’nın Basınçla İşlem Görmüş Güney Çamı tüm özellikleri sağlar
.

Güney Çam Sundurma Döşeme Seçim Rehberi

GradeCharacteristics
C&BetterCombination for B&B and C grades; satisfies requirements for high-quality finish.
DThis grade requires a face as good as D Finish grade except scant width of face not permitted and only medium warp allowed. Economical, serviceable grade for natural or painted finish.
No. 1No. 1 Flooring is not provided under SPIB Grading Rules as a separate grade but, if specified, will be designated and graded as D flooring.
No. 2This grade requires a face as good as No.2 boards, which is suitable for high-quality sheathing and provides high-utility value where appearance is not a factor.

Nem İçeriği ve İklimlendirme

Basınç işleminden önce, Southern Pine T & G sundurma döşemesi,
fırında kurutulmuş (KD) olarak işaretlenirse% 12 civarında tipik bir nem içeriğine
sahiptir. Basınç, ahşabın nem içeriğini genellikle %50 ve daha yükseğe çıkarır.

Sundurma döşemesi için, boyutsal kararlılığı artırabileceği ve kerestenin eğilme, bükülme ve fincan eğilimlerini azaltabileceği için işlemden sonra fırında kurutulan (KDAT) malzemenin belirtilmesi önerilir. Yeniden kurutma, her bir kereste parçasını uygulanabilir bir nem içeriğine, genellikle %19 veya daha azına geri döndürecektir.

Islak çerçeveye çok erken monte edilen döşeme burkulma veya ayrılma riski taşıdığından, basınçla işlenmiş tüm sundurma bileşenlerinin, çerçevelemenin ve döşeme süresinin alışmasına izin verin. İyi bir kural, KDAT sundurma döşemesinin denge nem içeriğine (EMC) ulaşması için çerçevenin inşa edilmesinden bir ila iki hafta sonradır. Kurulumdan sonra, dış uygulamalarda kullanılan ahşap, ABD’nin çoğu bölgesinde ortalama %12 nem içeriğine ulaşacaktır.

Doğru iklimlendirme, ahşabın iş sahasına teslim edilmesiyle başlar.
Malzeme kuru bir yerde boşaltılmalı ve yeterli hava sirkülasyonu sağlamak için kirişler üzerine istiflenmelidir
. Geçici depolama alanı yağıştan tam olarak korunmuyorsa, ahşabı nemden korumak için gevşek bir şekilde örtün (4 mil polietilen yaygın olarak kullanılır), ancak paket içinde yeterli hava sirkülasyonuna izin verin. Döşemeyi günün büyük bir bölümünde doğrudan güneş ışığı alan bir alanda veya EMC’nin altında aşırı kurumaması için kapalı, ısıtılmış bir alanda saklamaktan kaçının.

Planlama ve Hazırlık

Bir sundurma inşa ederken, uygun tasarıma ve saha hazırlığına dikkat etmek, sundurma döşeme spesifikasyonu ve kurulumunun detayları kadar yapının uzun ömürlülüğü için önemlidir. Sundurmanın altındaki yetersiz hava sirkülasyonu ve çerçeveleme bileşenleri arasında sıkışan nem, servis kolaylığını azaltacak ve sundurmanın uzun vadeli görünümünü etkileyecektir.

Tamamen kapalı bir sundurmanın uygun tasarımını ve yapımını sağlamak için dört temel unsur şunlardır:

Çerçeveleme ve Kurulum

Southern Pine sundurma döşemesini döşemek için önerilen maksimum kiriş aralığı

merkezde 16 inçtir. Daha sağlam bir his için, bazı inşaatçılar merkezde 12 inç tercih edecek. Bir T & G sundurma zemini sağlam bir yüzey olduğundan, yeterli su akışına izin vermek için kiriş sistemi evden fit başına 1/4 inç uzağa eğimli olmalıdır.

İç döşemeden farklı olarak, T & G sundurma döşemesi doğrudan zemin kirişlerine sabitlenir. Ek çivileme tabanına gerek yoktur. Her döşeme parçası, sıcak daldırma galvanizli 8d halka saplı çiviler kullanılarak her kirişte kör çivilenmiştir.

Boyutsal değişime izin vermek için döşeme alanı ile ev (veya duvar) arasında en az yarım inçlik bir genişleme boşluğu bırakın. Bu alan dekoratif dış kaplama ile gizlenebilir.

1 inçlik bir çıkıntıya izin vermek için döşemeyi sundurma ön bant kirişinin ötesine uzatmayı unutmayın.

Astarlama ve Bitirme

Uygun sundurma döşeme montajı, kurulumdan önce belirli yüzeylerin uygulanmasını içerir.

Birçok inşaatçı, nem toplanması nedeniyle kiriş genişlemesine karşı koruma sağlamak için önce tüm zemin kirişlerinin üstünü su itici bir sızdırmazlık maddesi ile kaplar. Sundurma döşemesi için, dört tarafa ve uca yüksek kaliteli, küflenmeye dayanıklı yağ bazlı bir kat astar uygulayın. Daha sonra, T&G’ye (ve evin bitişiğindeki herhangi bir parçanın sonuna) son yağ bazlı sundurma emayesinin bir katını uygulamayı düşünün ve boya hala ıslakken giderken takın. Bu prosedür, nem girişine karşı etkili bir sızdırmazlık sağlar ve döşeme tahtaları arasında bir bağ sağlar.

Kurulumdan sonra, yüzeye ve açıkta kalan uçlara iki kat yağ bazlı sundurma emayesi uygulayın.

Boyanmamış bir sundurma için, kurulumdan önce dört tarafa ve uca bir kat su itici sızdırmazlık maddesi uygulanması önerilir. Leke kullanıyorsanız, nüfuz eden yağ bazlı yarı saydam bir ürün seçin, ancak erken aşınabilecekleri için opak lekelerden kaçının.

Bakım

Hava koşullarına ve doğrudan güneş ışığına maruz kalma miktarına bağlı olarak her üç ila beş yılda bir Güney Çam sundurmasını yenilemeyi bekleyin.

Optimum performans ve kaliteyi korumak için düzenli bakım ve denetimler gerçekleştirin

. Sundurmayı su birikmesi, toprak bariyerinin bütünlüğü ve yükseltilmiş başlıklar veya korozyon gibi herhangi bir bağlantı elemanı sorunu açısından inceleyin. Gerekli düzeltici önlemleri mümkün olan en kısa sürede alın.

Ek Kaynaklar

Uygun planlama, inşaat, bitirme ve bakım hakkında daha fazla bilgi edinmek için güverte ve sundurma spesifikasyonu ve basınçla işlenmiş Güney Çamı kullanılarak inşaat için kapsamlı bir kılavuz olan
Güney Çamı Güverteleri ve Sundurmaları
yayınımıza göz atın.