Güney Çam Güverteniz İçin Hazırlanıyor

Sizin İçin Hazırlanıyor

Güney Çam Güvertesi

Güverteler başlangıçta yamaçlara açık hava yaşam alanı eklemenin bir yolu olarak popülerlik kazandı. Bununla birlikte, günümüzde güverteler sadece birkaç santim yüksekliğinde veya yerden çok yüksekte inşa edilmiştir ve eve yakın sağlam, kuru bir zemin sunar. Ayrıca bağımsız veya eve bağlı olabilirler.

Bunlar, Southern Pine güvertenizi planlarken ve hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken hususlardan sadece ikisidir. Bir güvertenin konumu ve tasarımı birkaç faktörden etkilenmelidir:

Güvertenin temel boyutu, şekli ve konumu seçildikten sonra yerel bina kodlarını kontrol edin. Kod gereksinimlerine ek olarak, yüksekliği ve/veya boyutu kısıtlayan mahalle sözleşmeleri olabilir. Bir inşaat ruhsatı – ve muhtemelen bir plan – gerekli olabilir. Yerel gereksinimlerin karşılandığından emin olana kadar herhangi bir kereste sipariş etmeyin veya çalışmaya başlamayın.

Güvertenizi herhangi bir şebeke veya drenaj hattına erişimi engellemeyen bir yere yerleştirmeniz önemlidir. Gömülü elektrik, telefon, gaz, su veya kanalizasyon hatlarının konumundan veya derinliğinden emin değilseniz, kazmadan önce hizmet sağlayıcılarınızla iletişime geçin.

Doğru planlama, güverte inşa etme, sundurma inşa etme ve bitirme ve bakım hakkında daha fazla bilgi edinmek için, basınçla işlenmiş Southern Pine kullanılarak spesifikasyon ve yapım için kapsamlı bir kılavuz olan Southern Pine Decks and Porches yayınımıza göz atın.

Güvertenizi bir ağacın etrafına inşa etmeyi mi planlıyorsunuz? Bu faydalı videoya göz atın:

Defter ve Defter Dışı Desteler

İki ana deste türü vardır – eve bağlı bir defter tarafından desteklenen desteler ve daha yaygın olarak zemin seviyesindeki desteler olarak bilinen defter olmayan desteler.

Yaygın uygulama, güverteyi bir defter tahtası ile doğrudan evin kiriş sistemine tutturmaktır. Uygun defter tahtası kurulumu ve detaylandırması çok önemlidir. Daha da iyi bir alternatif, dikey yükleri desteklemek için tüm köşelerde direklerle desteklenen defter olmayan bir güverte oluşturmaktır.

Defter Eki

Defter için kullanılan kereste, nem girişini ve çürümeyi önlemek için yanıp sönmelidir. Normal arka bahçe hizmetinde, bakır yanıp sönen çivilerle tutturulmuş bakır yanıp sönme önerilir. (Bakır bir seçenek değilse, galvanik korozyonu önlemek için benzer metaller kullanın).

Kıyı uygulamalarında, paslanmaz çelik yanıp sönme ve bağlantı elemanları tavsiye edilir. Alüminyum yanıp sönme, işlenmiş ahşaptaki bakırla uyumlu değildir ve yanıp sönme UV’ye maruz kalma nedeniyle kırılgan hale gelebileceğinden ve çatlayabileceğinden plastik önerilmez.

Defter olmayan güverteler (zemin seviyesindeki güverteler)

Zemin seviyesindeki güverteler için saha hazırlığı önemlidir. Her tarafta güverte sahasının ayak izinden yaklaşık 2 fit daha büyük bir alan hazırlayarak başlayın. Çimi 2-3 inç derinliğe kadar çıkarın ve suyun güvertenin altında birikmesini önlemek için kil, kum veya çakılla değiştirin. Ayrıca, akışı güverteden ve evden uzağa yönlendirmek için zeminin eğimli olduğundan emin olun.

Yabani otların ve istenmeyen bitki örtüsünün güvertenin altında büyümesini önlemek için, alana 6 milimetre polietilen kaplama yayın. Kenarlardaki kaplamayı çakıl, çakıl taşları, ağaç kabuğu yongaları veya diğer dekoratif kenarlarla sabitleyin.

Başlamadan önce diğer Southern Pine güverte hususları...

Düzen

Düz ve kare olduğundan emin olmak için ip ve “hamur tahtaları” kullanarak güverte alanını işaretleyin. İp, bitmiş güvertenin boyutunu ve görünümünü görselleştirmenize yardımcı olacak ve kazı ve yerleştirme sonrası için bir kılavuz görevi görecektir.

Kare alma

  1. İpi eve ve/veya hamur tahtalarına takın, ipin düz olduğundan emin olun.
  2. İpi bir yönde köşeden 3 fit ve diğer yönde köşeden 4 fit işaretlemek için bir keçe ucu işaretleyici kullanın.
  3. Hamur tahtasına bağlı ipi, iki işareti birbirine bağlayan diyagonal 5 fit olana kadar sola veya sağa hareket ettirin. Bir dik üçgeniniz olmalı ve köşedeki açı 90 derece olacaktır.
  4. Köşegen ölçümleri köşeden köşeye karşılaştırarak düzenin doğruluğunu kontrol edin. Aynı olmalılar.

Yükseltilmiş Güverteler

Yükseltilmiş güvertelerin altındaki kullanılabilir alan, ek rekreasyon veya depolama için kuru alanlara dönüştürülebilir.

Doğru Keresteyi Kullanın

Ahşabın amaçlanan maruziyeti için işlendiğinden emin olun. Keresteye yapıştırılmış plastik uç etiketlerini veya damgaları “yer üstü” veya “toprak teması” açısından kontrol edin. “Yerle temas” uygulamaları için “yer üstü” işaretli kereste kullanmayın. Zemin kaplaması ve merdiven basamakları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

En İyi Yüz İleri

Montaja başlamadan önce, kerestenizi en iyi görünen yüzü açıkta kalacak şekilde yerleştirin. Bant kirişi veya destek gibi görünür alanlar için hangi parçaları ve kirişler gibi alt yapı için hangi parçaları istediğinize karar verin. Zemin kaplaması kabuk tarafı yukarı bakacak şekilde kurulmalıdır. Zemin kaplaması ve merdiven basamakları hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Peyzaj Kerestelerinden Kaçının

Güverte direkleri, korkuluklar, çit direkleri veya diğer yapısal keresteler için peyzaj keresteleri kullanmayın. Peyzaj keresteleri yalnızca dekoratif öğelerdir ve yapısal kullanım için üretilmez, derecelendirilmez veya işlenmez.

Yayılan

Kirişler ve kirişler gibi yapısal güverte bileşenleri için maksimum açıklıkları aşmayın. Maksimum yayılma tablolarına bakın.
Kuralcı Konut Ahşap Güverte İnşaat Kılavuzu
.

Güvenlik ve Erişim

Amerikan Ahşap Konseyi’nin Kuralcı Konut Ahşap Güverte İnşaat Kılavuzu, Kod Kabulü için Tasarım 6 (DCA6) (

İspanyolca olarak mevcuttur),

profesyonellerin ve kendin yap uzmanlarının güvenli güverteler tasarlamasına ve inşa etmesine yardımcı olmak için tek seviyeli konut ahşap güverteleri için kodla uyumlu ayrıntılar sağlar.

Basınçla işlem görmüş kereste rampaları, engelliler için güverte ve sundurmalara ekonomik, güvenli ve pratik erişim sağlayabilir. North Carolina Eyalet Üniversitesi’nin Evrensel Tasarım Merkezi,

size rehberlik edecek bir Ahşap Rampa Tasarımı yayını

sunmaktadır.